Gdzie zamontować fotelik samochodowy

Gdzie zamontować fotelik samochodowy

Gdzie zamontować fotelik samochodowy, aby podróż dziecka była naprawdę bezpieczna

Do zabezpieczenia dziecka podczas podróży nie trzeba nikogo przekonywać. Foteliki samochodowe na stałe weszły już w wyposażenie auta każdego rodzica. Nikt już nie dyskutuje z wynikami testów bezpieczeństwa i z twardymi danymi. Nadal jednak mamy mniejszą świadomość tego, gdzie najlepiej przewozić dzieci, a pokutujące przekonania są często błędne i nie poparte faktami. Dzisiaj wyjaśniamy, gdzie zamontować fotelik samochodowy, aby zapewnić optymalną ochronę.

Najbezpieczniejsze miejsce - opcja I

Z pewnością niektórych to zaskoczy, ale największą ochronę dzieci mają na tylnym siedzeniu po środku. Znajdują się wówczas najdalej od stref zgniotu. Zminimalizowane jest zagrożenie urazu nóżek przez przednie fotele zarówno kierowcy, jak i pasażera, a także przez boczne drzwi.

Rodzice często nie biorą pod uwagę tej lokalizacji, gdyż obawiają się o to, że przy zderzeniu czołowym, dziecko nie ma zabezpieczenia z przodu. Tymczasem przytrzymywane przez pasy jest ono optymalnie chronione.

Fotelik samochodowy na tylnym siedzeniu - opcja II

Tył auta jest zdecydowanie lepszym miejscem niż przednie siedzenie pasażera. Jednak w przypadku 4-osobowych modeli nie ma możliwości montażu fotelika samochodowego po środku.

Co zatem wybrać?

Eksperci przekonują, że najbezpieczniej jest przewozić dziecko z tyłu za pasażerem przedniego siedzenia. Statystyka mówi, że w przypadku zderzenia bocznego najczęściej następuje ono właśnie w tylne drzwi od strony kierującego, co jest uwarunkowane prawostronnym ruchem obowiązującym w naszym kraju i w większej części świata. Sadzając dziecko po drugiej stronie, zagrożenie urazu zostaje zminimalizowane.

Ponadto na naszą opinię wpływ mają także względy praktyczne. W sytuacji, w której dziecko siedzi za pasażerem i zaistnieje konieczność zatrzymania się przy drodze w celu np. ukojenia płaczącego malucha, opiekun, wychodząc z auta, zajmuje się nim od strony pobocza, a nie drogi, co oczywiście jest dla niego bezpieczniejsze, ale też i wygodniejsze.

Fotelik samochodowy z przodu

Jest to opcja, przed którą ostrzegają eksperci. Część rodziców błędnie zakłada, że w ten sposób mają większą kontrolę nad swoją pociechą, Mogą jej podać smoczek, zabawić, uśmiechnąć się, co ją uspokoi.

Tymczasem zgodnie z badaniami norweskiego producenta fotelików samochodowych BeSafe dziecko przewożone na przednim siedzeniu pasażera rozprasza kierującego podobnie jak pisanie przez niego smsów. Kto się na to odważy podczas jazdy samochodem?

Ponadto, mały pasażer znajduje się najbliżej aż dwóch stref zgniotu, co zwiększa ryzyko uszkodzenia ciała w sytuacji niebezpiecznych. Dodatkowo z przodu powinna być wyłączona poduszka powietrzna, o czym zdarza się zapomnieć.

Co więcej, sam kierujący może stanowić zagrożenie. Podczas kolizji przy prędkości 60 km/h ręką dorosłego człowieka waży ok. 40 kg. Jeśli w ruchu ochronnym kierowca próbuje chwycić lub przytrzymać dziecko, działa na niego dokładnie takim ciężarem, co może doprowadzić do uszkodzenia ciała.

Kierunek jazdy

Dziecko jadące tyłem do kierunku jazdy jest 5 razy bezpieczniejsze. Przeciążenie na kręgi szyjne przy zderzeniu wynosi wówczas ok. 40-60 kg, a w przypadku lokalizacji przodem wzrasta nawet do 200 kg. Tymczasem lekarze mówią, że gdy przekracza ono już 100 kg, może doprowadzić do uszkodzenia tego odcinka kręgosłupa. Zalecane jest zatem jak najdłuższe przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. Na rynku istnieją foteliki samochodowe, które umożliwiają taką lokalizację nawet do 3 rż.

Faktem jest, że kilkulatki domagają się jazdy przodem. Dzięki temu mogą obserwować, co dzieje się zarówno przed autem, jak i z boku. To dla nich dodatkowe bodźce, które uatrakcyjniają podróż.

Obecnie rynek obfituje w różnego typu rozwiązania. Są foteliki dostosowane do jazdy tylko przodem, tylko tyłem, ale też i takie, które można zamocować w obu pozycjach. Coraz większą popularnością cieszą się foteliki samochodowe obrotowe, które powoli wchodzą także do polskich sklepów.

Jeśli chcesz poznać wszystkie zalety i wady różnych rozwiązań lub szukasz porady, jaki fotelik samochodowy wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości tak, aby decyzja była przemyślana i w pełni satysfakcjonująca.