6 rzeczy istotnych przy wyborze wózka dla dziecka

6 rzeczy istotnych przy wyborze wózka dla dziecka

Gondola, wersja 2w1, a może 3w1 - która opcja będzie najlepsza od pierwszych dni życia niemowlaka? Jakie powinny być kółka, jaki stelaż? Na co jeszcze zwrócić uwagę? To pytania, które spędzają sen z powiek młodym rodzicom. Nic dziwnego, skoro wózek dla dziecka będzie ich nieodłącznym atrybutem przez najbliższe 3 lata. Dzisiaj wskażemy Wam 6 elementów, na które warto zwrócić uwagę, kupując wózek dziecięcy.

Jedno- czy wielofunkcyjny

Obecnie na rynku dostępne są samodzielne gondole lub spacerówki (to dla starszych pociech), wózki 2w1, będące połączeniem dwóch pierwszych oraz 3w1, do których dołączony jest fotelik samochodowy potocznie zwany nosidełkiem.

Zazwyczaj rodzice decydują się na wielofunkcyjne rozwiązania, dzięki czemu zapewniają sobie komfort jednej inwestycji na długi czas. Warte uwagi są głównie wózki dziecięce 2w1. Gondola wykorzystywana jest do spacerów z niemowlęciem do momentu, kiedy zacznie ono stabilnie siadać. Wówczas wymienia się ją na spacerówkę, która z kolei użytkowana jest już do 3-4 rż.

Opcje 3w1 są niezwykle dopracowane, jednak nadal specjaliści i eksperci zalecają, by zainwestować osobno w fotelik samochodowy 0-13 kg, który jest lepiej dostosowany do przewożenia maluszków.

Rozmiary gondoli

Ma to ogromne znaczenie dla wygody dziecka. Przede wszystkim powinna ona być na tyle szeroka, aby zapewniała swobodne ruchy. Liczy się także jej długość. Standardowo ma ona 74 cm, jednak na rynku istnieją nieco większe rozwiązania, na które zwrócić uwagę powinni w szczególności rodzice większych niemowlaków.

Do niedawno na rynku spotkać można było gondole wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Obecnie zgodnie z nowymi normami są one niedozwolone. Gondole są bowiem przeznaczone jedynie dla dzieci leżących do ok. 9 kg wagi. Gdy zaczynają one samodzielnie siadać, należy zmienić wózek na spacerówkę, w wyposażeniu której są właśnie pasy.

Materiał powinien być gładki, miły w dotyku, wodoszczelny i oddychający jednocześnie, żeby zapewnić jak największy poziom komfortu. Antyalergiczna powinna być zarówno tkanina, ale także barwniki.

Waga wózka dziecięcego

To jeden z najważniejszych parametrów przykuwający uwagę przede wszystkim matek, które częściej użytkują wózki dziecięce. Waga ma znaczenie, jeśli musi być ono wnoszone do mieszkania na piętrze lub często składane np. do samochodu.

Dlatego warto porównać osobiście kilka opcji, pamiętając, że wózki dziecięce z aluminiowym stelażem są najlżejsze.

Jakie kółka do wózka dziecięcego

W tym wypadku nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób mamy zamiar użytkować wózek dziecięcy. Liczy się nie tylko wielkość kółek, ale także sposób wykonania.

Zacznijmy od rozmiarów. Zasada jest taka, że im większe i szersze kółka, tym są wytrzymalsze. To na nie powinniście postawić, jeśli planujecie częste spacery po lesie, czy nieutwardzonych drogach. Z taką podstawą łatwiej manewrować wózkiem, podjeżdżać na drobne przeszkody. Są też odporniejsze na uszkodzenia.

Tymczasem kółka o niewielkich rozmiarach będą idealne do trybu miejskiego - na spacery po równych chodnikach, parkach i galeriach. To samo tyczy się przednich kółek obrotowych, które są coraz częściej dostępne na rynku. Sprawdzają się w mieście, natomiast na nieutwardzonym terenie powinny być zablokowane.

Kolejny aspekt to ich rodzaj. Obecnie mamy aż 4 opcje do wyboru: pompowane, piankowe, gumowe i nowość - żelowe. Pierwsze z nich, najbardziej kiedyś powszechne, charakteryzują się największymi właściwościami amortyzacyjnymi. Dlatego są idealne na bardziej wymagające drogi np. w lesie. Co więcej, w przypadku uszkodzenia, naprawia się je znacznie łatwiej. Na nieutwardzonych drogach sprawdzają się również żelowe warianty.

Tymczasem piankowe koła są lekkie, jednak mniej amortyzacyjne, dlatego są lepsze na miejskie spacery.

Możliwość regulacji

To ważny aspekt z punktu widzenia komfortu użytkowania zarówno przez dziecko, jak i rodziców. Spacerówka powinna mieć możliwość ustawienia w różnych pozycjach (najczęściej stosowane są trzy poziomy), dzięki którym kilkulatka można położyć na krótką drzemkę.

Wózki dziecięce mają także lekko unoszoną gondolę, co jest dodatkową ochroną w przypadku, gdy dziecku po karmieniu ulewa się nadmiar pokarmu.

Istotne jest ustawienie rączki tak, aby dopasować ją do warunków fizycznych i preferencji obojga rodziców, którzy mogą znacznie różnić się wzrostem. Regulacja teleskopowa lub przegubowa pozwala na szybką adaptację wózka dziecięcego.

Wózek dziecięcy a sposób składania

To istotny element przy wyborze w szczególności, gdy wózek dla dziecka będzie często przewożony w samochodzie. Szybkie i łatwe złożenie przy pomocy jednego kliknięcia docenią wszyscy rodzice.

Dla wyboru znaczenie mogą mieć także dodatki w postaci torby na zakupu, moskitiery lub parasolki. Jednak mają one już znaczenie marginalne i zależą od osobistych oczekiwań każdego rodzica. Jednak to te 6 elementów sprawia, że zakup wózka dziecięcego okazuje się strzałem w dziesiątkę.