9 rzeczy, które musisz mieć na zimowy spacer z niemowlakiem

9 rzeczy, które musisz mieć na zimowy spacer z niemowlakiem

Od kilku lat zimowa aura nie dawała nam się mocno we znaki. Temperatura rzadko spadała poniżej -10⁰C. To dobra wiadomość dla młodych rodziców. Takie warunki są doskonałe do spacerów z niemowlakami. Wystarczy je tylko właściwie ubrać, by wyjście z domu było dla nich zbawienne. Dzisiaj dostaniesz od nas listę 9 rzeczy, w które absolutnie musisz wyposażyć swojego skarba podczas zimowych spacerów.

Jednak to nie jedyne informacje, które zawarliśmy w tym wpisie.

Dzisiaj dowiesz się:

 • jakie rzeczy musisz mieć podczas spaceru z dzieckiem zimą;

 • jak ubrać niemowlaka na zimowy spacer;

 • dlaczego warto wychodzić na zewnątrz w chłodnych miesiącach;

 • kiedy i jak długo spacerować.

Zacznijmy zatem od rzeczy, bez których nie wychodź z domu na zimowy spacer z dzieckiem.

 1. Wózek

Na zimowe spacery niezastąpiona jest dobra gondola. Nie zamieniaj jej np. na przenośny fotelik samochodowy dostępny w wózkach 3 w 1. Jest mniejszy, trudniej ułożyć w nim maluszka i odpowiednio chronić przed chłodem.

Gondola natomiast dodatkowo wyposażona jest w zabudowany daszek, który świetnie osłania przed zimnym wiatrem i niską temperaturą. Tworzy swoisty mikroklimat wewnątrz wózka dziecięcego.

Dodatkowo większość opcji posiada w komplecie wierzchnią zapinkę, która okrywa niemowlę od stópek aż po klatkę piersiową. Jest to dodatkowa ochrona, gdy na dworze jest naprawdę zimno.

 1. Śpiworek

Czasami bywa on częścią wyposażenie wózków wielofunkcyjnych. Możesz go jednak samodzielnie dokupić. Przydaje się podczas największych mrozów. Wybierz opcję z polarowym ociepleniem wewnątrz.

Zazwyczaj śpiworki są tak zaprojektowane, aby odsuwały się po całej długości. Dzięki temu zawsze możesz odpiąć i odsłonić dziecko na zimowym spacerze, jeśli temperatura okaże się wyższa, albo gdy świeci intensywne słońce.

 1. Kombinezon

Wierzchnie ubranie dla niemowlaka jest jednocześnie najcieplejszą warstwą. Wybierz te kombinezony, które są pikowane, wypełnione ocieplającym wnętrzem. Lepsza będzie też opcja wyposażona w kaptur i okrycia na stopy oraz na dłonie. Dobrze, aby te ostatnie były zdejmowane. Dzięki temu zyskujesz możliwość odsłonięcia rączek malucha, gdy na dworze jest cieplej.

 1. Czapka

Główka niemowlęcia jest wyjątkowo wrażliwa. Dlatego wymaga szczególnej ochrony podczas spacerów. Ciepła, puchowa lub polarowa czapka będzie idealnym wyborem, jeśli kombinezon pozbawiony jest kaptura.

Natomiast gdy jest w niego wyposażony, wybierz lżejsze nakrycie głowy. Czapka powinna mieć nauszniki i być wiązana lub zapinana pod szyją, aby się nie zsuwała.

 1. Szalik

Jego grubość zależy od tego, jak wygląda kombinezon. Jeśli jest bardziej zabudowany, wybierz cieńszy, który będzie dodatkową ochroną. W przeciwnym przypadku postaw na cieplejszą, grubszą opcję.

 1. Rękawiczki

Zawsze miej przy sobie dodatkową parę, nawet jeśli kombinezon ma ochronę dłoni. W domu trudno ocenić, jaka tak naprawdę jest temperatura na zewnątrz. Lepiej mieć dodatkową ochronę przy sobie na wypadek silniejszego wiatru czy wilgoci.

 1. Skarpetki

Dotyczy ich ta sama zasada, co w przypadku rękawiczek. Zawsze warto mieć dodatkową parę przy sobie.

Są to na szczęście drobne rzeczy, które łatwo przechowasz w podręcznej torebce, ale w plecaku. Świetnym pomysłem na takie dodatkowe okrycia jest także torba do wózka dziecięcego. Czasami dostępna jest z nim w komplecie. Jeśli nie, łatwo możesz ją kupić. Specjalne zapięcia umożliwiają jej mocowanie do rączki wózka dziecięcego, dzięki czemu wszystko masz w zasięgu ręki.

 1. Kocyk

Miękki, ciepły kocyk jest absolutną koniecznością podczas spacerów. Pozwala doskonale kontrolować stopień ochrony dziecka przed chłodem. Jeśli jest większy, możesz go złożyć na pół, co daje dodatkową izolację przed niską temperaturą. Na zimowy spacer z niemowlakiem warto wybrać welurowe lub wełniane wyroby, które świetnie chronią przed mrozem.

Ponadto, kocyk pozwala on uniknąć ochronny wierzchniej przyczepianej do wózka, która powinna być wykorzystywana jedynie przy bardzo niskich temperaturach.

 1. Krem ochronny

Zimowy spacer z niemowlakiem może się przedłużyć. Zwłaszcza jeśli świeci piękne słońce, a temperatura odczuwalna jest wyższa niż w rzeczywistości. Krem ochronny dla malucha musisz mieć pod ręką na zimowym spacerze z niemowlakiem. Stosuj go przed wyjściem i nakładaj także w trakcie dłuższego spaceru.

Chroni skórę przed odmrożeniem.

Jak ubrać niemowlaka na zimowy spacer

Kombinezon to okrycie wierzchnie. Jednak, co założyć maluszkowi pod niego, żeby spacer z dzieckiem zimą był dla niego przyjemnością?

Kluczowe zasady, jak przygotować niemowlaka na zimowy spacer są trzy.

 1. Ubieraj na cebulkę. Nie tylko zapewnisz odpowiednią ochronę przed mrozem. Łatwo też pozbędziesz się jednej warstwy, gdy uznasz, że jest za ciepło.

 2. Zakładaj niemowlakowi jedną warstwę więcej niż na siebie.

 3. Kontroluj temperaturę ciała dziecka, żeby nie przegrzać. Może to doprowadzić do przeziębienia i potówek. Sprawdzisz to, dotykając karku maluszka. Jeśli jest gorący, znaczy to, że jest mu za gorąco.

Pierwszą warstwą ubrań jest miękki podkoszulek lub bluzeczka oraz ciepłe rajstopki. Następnie idzie pajacyk lub spodnie dresowe wraz ze sweterkiem, lub ciepłą bluzą dresową. Jeśli stópki są odkryte np. pajacyk nie daje dodatkowej ochrony, a kombinezon nie ma ochronnych elementów, załóż ciepłe skarpetki. Podobna zasada dotyczy rękawiczek.

Spacer z dzieckiem — zalety

Przede wszystkim niska temperatura buduje jego odporność. Już nasze babcie twierdziły, że mróz zabija wirusy. Naprawdę wiedziały, co mówiły. Dlatego należy korzystać z jego dobrodziejstw.

Podczas spacerów niemowlę zwiększa swoją tolerancję na niską temperaturę, co zaowocuje w przyszłości. Podczas zimowych harców niestraszny mu będzie mróz, wiatr i śnieg.

Zimą na zewnątrz nawilżają się drogi oddechowe, które są szczególnie wysuszone w tym okresie, co może prowadzić do chrypki, a nawet do bólu. Wilgotne i chłodne powietrze na zewnątrz jest najlepszym lekarstwem.

Ponadto dotlenione dzieci są spokojniejsze i mają mocniejszy, głębszy sen.

Kiedy i jak długo spacerować?

Z małym dzieckiem spaceruj najlepiej codziennie. Jeżeli temperatura utrzymuje się w granicach od 0⁰C do -5⁰C taki spacer powinien trwać około godziny. Im niższa temperatura, tym bardziej musisz skracać czas trwania. Nie wychodź z niemowlakiem na zewnątrz, jeśli jest mniej niż -10⁰C.

Jednak absolutnie korzystajcie z ładnej pogody. Wyjdź z niemowlakiem na zimowy spacer, jeśli świeci słońce. To dodatkowa dawka witaminy D, której tak bardzo brakuje nam w okresie zimowym.

Nie bój się także kataru u swojego Maluszka. Taka lekka infekcja nie powinna być przeszkodą w łapaniu świeżego powietrza. Co więcej, zimne i wilgotne pomoże po powrocie oczyścić nos z zalegającej wydzieliny.

Zostańcie w domu, jeśli dziecko jest chore i gorączkuje.

Jednak jeśli nie ma przeciwwskazań….

Chodźmy na spacer!