10 rad, jak zabezpieczyć dom z małymi dziećmi

10 rad, jak zabezpieczyć dom z małymi dziećmi

Pierwszy krok dziecka jest jednym z najważniejszych momentów w życiu rodziny. Jednak jest to także początek wzmożonej czujności. Na ciekawskiego brzdąca czai się wiele niebezpieczeństw. Zobacz, jak możesz zabezpieczyć dom przy małym dziecku tak, aby mogło ono zaspokajać swoją ciekawość i rozwijać się na wielu polach.

Zablokuj drzwi

Nietrudno tu o niegroźny, jednak bardzo bolesny wypadek. Przytrzaśnięcie paluszków jest jedną z częstszych sytuacji, gdyż dziecko zazwyczaj przy zamykaniu drzwi utrzymuje równowagę, trzymając się drugą ręką futryny. Nie jest świadome, jak bardzo jest to dla niego groźne.

Wiedzą to jednak rodzice… i producenci.

Obecnie na rynku dostępne są blokady drzwi. Są to proste i - co istotne - niedrogie elementy w formie nakładki, którą umieszcza się na krawędzi skrzydła od strony klamki lub wsuwa się między skrzydło a podłogę. Obie wersje przed całkowitym ich zatrzaśnięciem i pozostawiają przestrzeń idealną na małe paluszki.

Skoro już jesteśmy w pokoju…

Zabezpiecz meble

Kolejnymi, newralgicznymi punktami w domu, przed którymi należy chronić małe dziecko, są kanty i rogi niskich szafek RTV, stolików kawowych i komód. Przydatne okazują się wówczas narożniki do mebli, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć dom przy małym dziecku i ochronić go przed bolesnymi, a nawet niebezpiecznymi urazami.

Skoro mowa o meblach…

Zamknij porządnie szafki

Szuflady i półki są dla maluszka wyjątkowo kuszące. Zaglądanie i szperanie w nich to forma odkrywania świata, zaspokajania dziecięcej ciekawości i niezmącona radość z odkrywania nowości. Ich chęć do poznawania jest fascynująca, jednak też niebezpieczna. Warto się przed nią nieco ochronić.

Blokady do szafek i szuflad ograniczają dostęp dziecka do ich zawartości. Na rynku obecnie istnieje kilka rozwiązań. Blokady magnetyczne do mebli montuje się zazwyczaj wewnątrz, dzięki czemu otwarcie wymaga większej siły. Standardowe zabezpieczenia do mebli mają natomiast formę zewnętrznej taśmy, którą zdjąć może jedynie starsze dziecko lub osoba dorosła.

Schowaj dekoracje

Wszelkie zdjęcia, pamiątki rodzinne, czy ozdoby powinny teraz zniknąć przynajmniej z niskich półek takich, jak komody, czy szafki RTV. Ciekawskie dziecko z chęcią wyciągnie po nie rączki, a zdecydowanie nie należą one do bezpiecznych zabawek.

Ponadto, istnieje zagrożenie, że przy upadku i uderzeniu w komodę, znajdująca się na niej dekoracja upadnie, zwiększając zagrożenie.
Jest to więc niezwykle istotny element, jeśli chcemy odpowiednio
zabezpieczyć dom przy małym dziecku.

Powieś telewizor

Stojący sprzęt jest łatwo dostępny, gdyż szafki RTV należą do niskiej zabudowy. Jest to wprawdzie ciężka rzecz, jednak odpowiedni uchwyt i siła, której czasami trudno przewidzieć u maluszka, może doprowadzić do sytuacji zagrożenia. Należy zadbać, aby telewizor wisiał na ścianie przez kilka lat, zanim dziecko będzie świadome niebezpieczeństwa. Jest to niby drobny szczegół, jednak istotny. Zastanawiając się, jak zabezpieczyć dom przy małym dziecku, warto na niego zwrócić uwagę.

Na rynku dostępne są obecnie samodzielne uchwyty przeznaczone do tego celu. Rozwiązuje to problem w przypadku, gdy tego elementu nie było w zestawie lub gdy uległ uszkodzeniu.

Pożegnaj się z obrusem

Najgorsze są te rzeczy, z których niebezpieczeństwa nie zdajemy sobie sprawy. Obrus dla wielu wydaje się tak naturalny w domu jak stół i krzesło. Jednak jest dla dziecka łatwo dostępny. Wiszące rogi mogą kusić. Jeśli stoi na nim wazon, gorąca kawa lub herbata, czy jakikolwiek szklany pojemnik, dziecko może je ściągnąć, narażając się na zranienie i ból.

Aby dobrze zabezpieczyć dom przy małym dziecku na wielu frontach, warto na jakiś czas zrezygnować z takiej dekoracji, a zastąpić ją mniejszą serwetką, która go ozdobi, a jednocześnie nie będzie wystawać poza blat.

Zabezpiecz gniazdka

Nikt nie wie, czemu te drobne elementy tak fascynują wszystkie dzieci. Z pomocą przychodzą na szczęście zabezpieczenia do gniazdek. Są to proste w obsłudze, funkcjonalne nakładki, które maskują newralgiczne punkty i chronią dziecko w domu.

Istotne jest także, aby kable znajdowały się poza jego zasięgiem, a najlepiej, by zostały skrzętnie ukryte.

Zabezpiecz kuchnię

Jest w niej mnóstwo szafek - mama do nich ciągle zagląda, więc dziecko chce zrobić to samo. Nie ma dla niego lepszej zabawy niż urządzenie piaskownicy z mąki. Jednak to najfajniejsza i całkiem zabawna rzecz, która może się przytrafić.

Kuchnia bowiem jest niebezpieczna. Są tu ciężkie garnki, ostre noże, tarki do warzyw, które trzeba schować. Bezpieczna kuchnia przy małym dziecku oznacza reorganizację. Wszystkie niebezpieczne przedmioty powinny na jakiś czas znaleźć się na górnych półkach, a na dolnych dobrze jest zainstalować blokady do mebli.

Można pokusić się natomiast o pozostawienie otwartej jednej szafki czy półki, w której będą lekkie, puste pojemniki lub po prostu zabawki dziecka. Dzięki temu maluszek zaspokoi swoją ciekawość, a jednocześnie nie będzie miał dostępu do innych miejsc.

Zabuduj schody

Ci którzy mieszkają w domkach piętrowych, znają ten codzienny niepokój o bezpieczeństwo dziecka. Odpowiedzią na ich lęki są bramki, które stały się hitem ostatnich lat. Montuje się je na dole i na szczycie schodów, chroniąc dziecko przed upadkiem.

Bramki na schody wykorzystywane są także w otworach drzwi wewnętrznych, gdy rodzice chcą zamknąć przestrzeń maluszkowi i zapobiec jego wyjściu do pozostałej części domu.

Stwórz bezpieczną przestrzeń do zabawy

Już w momencie, gdy dziecko zaczyna raczkować i chętniej bawi się na podłodze, przyda mu się jego własna, wygodna przestrzeń. Puzzle piankowe nadają się do tego idealnie. Mają niezliczoną ilość zalet.

  • Są miękkie i nie powodują otarć na kolankach raczkujących maluchów.

  • Amortyzują upadki, minimalizując ryzyko niebezpiecznego urazu.

  • Są higieniczne. Łatwo utrzymać je w czystości, myjąc pod bieżącą wodą i domowym detergentem bezpiecznym dla skóry dziecka.

  • Wykonane są z wysokiej jakości materiałów i nie powodują alergii u większości maluchów.

  • Stanowią element edukacyjny - dzięki nim dziecko poznaje kształty, kolory, cyfry, czy liczby w zależności od wybranej wersji.

  • Można je łatwo złożyć i rozłożyć, co samo w sobie jest świetną zabawą dla maluszka.

Liczymy, że te 10 cennych rad pokaże, jak zabezpieczyć dom przy małym dziecku, tak aby zapewnić mu przestrzeń do zabawy i rozwoju. Natomiast Wy jako rodzice zyskacie wytchnienie i pewność, że Maluszek jest pod dobrą ochroną.