Wyprawka dla niemowlaka - co zabrać ze sobą do szpitala

Wyprawka dla niemowlaka - co zabrać ze sobą do szpitala

Poród jest ogromnym wydarzeniem w życiu - bez względu, czy czekacie na pierwszego, czy już na kolejnego małego członka rodziny. W emocjach tuż przed porodem łatwo zapomnieć o najpotrzebniejszych rzeczach. Dlatego wyprawkę dla niemowlaka do szpitala warto przygotować kilka tygodni wcześniej. Oto lista rzeczy, których nie może zabraknąć dziecku zaraz po narodzinach.

Ubranka - weź ich więcej niż przypuszczasz

Na liście rzeczy dla niemowlaka do szpitala koniecznie powinno znaleźć się kilka wierzchnich ubranek typu:

 • body,

 • koszulki,

 • pajacyki,

 • rampersy, jeśli idziesz do szpitala latem.

Zwróć uwagę na sposób ich zapięcia. Na rynku znajdziesz body odpinane jedynie na ramionkach. Jeśli nie masz wprawy w przebieraniu, możesz się nieco stresować przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Co więcej, trudniej w nich zmieniać pieluszkę, gdyż czynność wymaga zdjęcia całości.

Lepiej postaw na body, w których zapięcia znajdują się nie tylko na ramionach, ale także od wewnętrznej stronie nóg i w kroku. Są funkcjonalniejsze w szczególności przy zmianie pieluszki.

Ile body i pajacyków ze sobą zabrać?

Na pewno więcej niż myślisz. Sześć-siedem sztuk to absolutne minimum. Pamiętaj, że dziecko wymaga przebierania kilka razy dziennie.

Ponadto musisz być przygotowana na dłuższy pobyt.

Jeśli planujesz naturalny poród, prawdopodobnie spędzicie wspólnie w szpitalu dwa dni. Przy cesarskim cięciu czas ten może wydłużyć się do tygodnia.

Jednak zarówno w jednym jak i w drugim przypadku wpływa na niego wiele, nieoczekiwanych elementów. Dlatego jest tak trudny do przewidzenia.

Skarpetki i rękawiczki na rączki

Mają one dwie funkcje.

Przede wszystkim ogrzewają stópki i rączki niemowlaka, który do tej pory przebywał w znacznie wyższej temperaturze oraz w zupełnie innym środowisku.

Rękawiczki ponadto mają chronić przed zadrapaniami. Dzieci rodzą się z paznokciami, a dotykając buzi lub oczu, mogą uszkodzić nimi naskórek.

Specjaliści i pediatrzy jednak coraz częściej zwracają uwagę na to, że trzeba przy nich zachować szczególną ostrożność. Istnieje bowiem niewielkie zagrożenie, że dziecko weźmie do buzi rączkę i ściąganie rękawiczkę. Może to zagrażać jego zdrowiu.

Czapeczka bezszwowa

Chroni główkę dziecka przed wychłodzeniem. Tym samym poprawia komfort, gdyż to właśnie tą częścią ciała następuje największa utrata ciepła.

Wyprawka dla niemowlaka do szpitala powinna zawierać 2-3 sztuki. Pewnie nie skorzystasz ze wszystkich, ale lepiej mieć zapas.

Rożek, kocyk, otulacze - niezbędne akcesoria

Narodziny to ogromne przeżycie dla małego dziecka. Zupełnie zmienia się środowisko, w którym do tej pory przebywał. W łonie matki miał cieplej, a w ostatnim okresie miał mało miejsca, co dawało mu poczucie bezpieczeństwa.

Po narodzinach ten komfort zapewniają rożki i otulacze. Otulacze mają kształt chusty o różnych rozmiarach. Miękko otulają ciało noworodka. Łatwo się je zakłada, co doceniają młodzi rodzice bez doświadczenia w przewijaniu.

Rożki są jeszcze bardziej funkcjonalne pod względem łatwości układania noworodka. Mogą być miękkie lub usztywniane. Te drugie lepiej stabilizują główkę dziecka. Będą dla Was idealne jeśli dopiero zaczynacie przygodę z noszeniem i tuleniem maluszka.

Kocyk jest absolutnym must-have na liście wyprawkowej. Będzie on towarzyszyć maluszkowi przez kilka najbliższych lat, a po tym czasie będzie dla Was miłą pamiątką pierwszych wspólnych chwil.

Do wyprawki dla niemowlaka do szpitala warto więc dodać go na listę. Dla noworodka należy wybrać taki, który wykonany jest z naturalnych materiałów. Świetną propozycją są kocyki dzianinowe. Przepuszczają one powietrze, więc nie ma zagrożenia, gdy kocyk na chwilę zakryje buzię maluszka.

Pieluszki tetrowe

Ten atrybut mam z ubiegłego stulecia wcale nie stracił nic ze swojej funkcjonalności. Wprawdzie nie używamy ich już w dawny sposób. Teraz służą do przewijania niemowlaka. Warto położyć je na kocyku lub przewijaku. Zachowamy wówczas większą higieniczność, a także zabezpieczymy podłoże przed zabrudzeniem.

Na liście rzeczy dla niemowlaka do szpitala powinno znaleźć się kilka sztuk pieluszek tetrowych. Świetnie sprawdzą się miękkie pieluszki muślinowe, natomiast alternatywą mogą być też pieluszki bambusowe.

Pieluszki jednorazowe

Ich zastosowanie jest oczywiste. Na pobyt wystarczy Wam jedna paczka.

Wyprawka dla niemowlaka do szpitala - niezbędnik kosmetyczny

Lista wyprawkowa powinna zawierać kompletny zestaw kosmetyków do pielęgnacji jego szczególnie wrażliwej skóry.

Mokre chusteczki

Podstawą są oczywiście chusteczki nawilżane tzw. mokre. Służą one do przemywania pupy przy zmianie pieluszki. Są też idealne do przetarcia rączek, buzi i szyjki dziecka np. gdy mu się “uleje”.

Przydadzą się także Tobie do wytarcia rąk.

Ponadto oczyścisz nimi przewijak przed i po zmianie pieluszki.

Weź ze sobą 2 paczki.

Może wydawać się to dużo, jednak - uwierz - będziesz potrzebować ich więcej, niż się spodziewasz.

Krem i balsam nawilżający lub oliwka

Skóra noworodka jest szczególnie wrażliwa. W pierwszym okresie wymaga stałego nawilżania i natłuszczanie. Wyprawka dla noworodka do szpitala nie może obyć się bez stosownych kosmetyków dopasowanych do dzieci już od 1 dnia życia. Zadbaj o ich wysoką jakość i sprawdź skład, dzięki czemu zapobiegniesz ewentualnej alergii.

Krem przeciw odparzeniom

Jest to absolutny niezbędnik w wyprawce dla niemowlaka do szpitala. Będziesz go potrzebować przy każdej zmianie pieluszki. Zapobiegnie bolesnym zaczerwienieniom i zapewni maluszkowi komfort.

W domu sprawdza się naturalna mąka ziemniaczana, jednak w szpitalu jej używanie jest zdecydowanie niepraktyczne i uciążliwe.

Wyprawka dla dziecka do szpitala - o czym jeszcze pamiętać

Przyda się Wam ubranko na wyjście. Nie ma ono wielkiego znaczenia w przypadku, gdy wychodzicie ze szpitala latem.

Jednak w ziemię musicie się do tego szczególnie przygotować. Lista wyprawkowa powinna więc zawierać także: śpiwór, kombinezon, ciepłą czapkę, dodatkowy kocyk. Ściągawkę znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie o tym, jak ubrać dziecko na zimowy spacer. Zasada jest dokładnie taka sama.

Warto wzbogacić wyprawkę dla niemowlaka do szpitala także mały, miękki ręcznik dla z kapturem, o który z pewnością poprosi Was położna lub pielęgniarka.

W pośpiechu nie zapomnij również wszystkich, koniecznych dokumentów.

Wyprawka dla dziecka do szpitala - lista wyprawkowa rzeczy dla niemowlaka

 1. Pajacyki, body - minimum 6-7 sztuk

 2. Koszulki - 6-7 sztuk

 3. Rękawiczki i stópki - po 2-3 pary

 4. Ręcznik - 1 sztuka

 5. Czapeczka bezszwowa - 2-3 sztuki

 6. Rożek lub otulacz - 1 sztuka

 7. Kocyk - 1 sztuka

 8. Ubranko na wyjście - 1 komplet dopasowany do pory roku i warunków pogodowych na zewnątrz

 9. Chusteczki nawilżane - 2 sztuki

 10. Krem lub oliwka do ciała - 1 sztuka

 11. Krem na odparzenia - 1 szt.

Skopiuj tę listę i potraktuj jako małą ściągę, która pozwoli Ci przygotować się do porodu i na pobyt w szpitalu. Oszczędzisz sobie i rodzinie napięcia i będziesz cieszyć się z pierwszych, wspólnych chwil.